Minu lugu

Nii kaugele, kui mäletan, olen alati oma luude ja liigestega hädas olnud. Titena liiga pehmed luud, mis kõndima õppiva lapse lausa kaheks aastaks kipsi aheldasid. Lapsepõlve tegemisi saatmas pidevad valud, aeglane kasv ja kuju muutvad liigesed – kord oli kõver vasak põlv, siis jälle parem. Arvukad uuringud, raviprotseduurid, võimlemised, keelud, käsud ja manitsused. Stabiilsus saabus alles täiskasvanueas: valud taandusid ja tervis võimaldas lõpuks ka spordiga tegeleda ja trennides käia – ehk päästa valla kogu see energia, mis enne kärsitult väljundit otsis.

Pärast 30. eluaastat algas aga liigeste ja luude kiire kulumine ning mul diagnoositi ka osteoporoos. Mõõdukas liikumine aitas siiski elukvaliteeti hoida ja parandada ning enda turgutamiseks ja teadlikumaks liikumiseks hakkasin tegelema Pilatesega.

Töökoormuse kasvades jäi keha treenimine aga unarusse ning tervis hakkas kolinal allamäge minema, kuni päädis tõsiste puusavaevustega. Võtsin ennast kokku, hellitades õhkõrna lootust, et ehk õnnestub lõikusest pääseda. Järgnes neli aastat otsinguid optimaalsete liikumisharjumuste leidmiseks, tööd füsioterapeutidega, arstidega, toitumisnõustajatega ja treeneritega – aga lõpuks tuli ikkagi noa alla minna.

Sel ajal tundsingi teravat puudust kellestki, kes oleks valmis jagama minuga oma kogemusi liigeste endoproteesimisest, kuulama ära mu hirmud ja vastama tuhandele pisiküsimusele, mis mulle endale tollal eluküsimustena tundusid.

Lõikus õnnestus ja valud kadusid. Mäletan elu lõpuni seda tohutut tänulikkustunnet, mis valdas mind esimeste sammude tegemisel. Mis siis, et karkudega ja kobamisi, tähtis oli, et suudan valudeta liikuda. Juba puusalõikuse perioodil oli selge, et niipea kui keha on taastunud, ootab ees põlveliigese endoproteesimine. Seega tegin kõik võimaliku, et tugevdada organismi ning taastuda tõhusalt ja võimalikult kiiresti. Juba kaheksa kuu pärast suundusingi põlveliigese lõikusele. Olin end tublisti treeninud, lihased olid toonuses, meel oli kindel ja vaim tasakaalus. Ka see lõikus õnnestus, kuid hilisem taastumine erines eelmisest sootuks. Vaevlesin valudes, ebamugavustundes, magamatuses.

Algasid uued otsingud, seekord eesmärgiga valusid leevendada. Ühendasin liikumise ja puhkuse, valuravi ja rahustavad meeleharjutused, konsulteerisin arstide ja saatusekaaslastega. Tundsin taas puudust inimesest, kel oleks minuga sarnane kogemus, mis aitaks tal ka mind toetada. See taastumisperiood andis mulle väärtusliku õppetunni: tuleb võrdselt hinnata nii taastumiseks kuluvat aega kui ka omapoolset sisendit ehk seda, mida sa ise oma tervise heaks teed. Kiirustad liigselt ja pingutad üle – kahjustad ennast. Loodad, et asjad ise pikkamööda paika loksuvad – ei nad loksu. Nii kujundasingi enda jaoks uue normaalsuse, kuhu kuulusid igapäevased valud, jätkuv valuravi, katkendlik uni ja magamine mitmes jaos ööpäeva jooksul. Hetkel, mil tajusin, et kõik see ongi minu reaalsus, siin ja praegu, algaski tegelik taastumine ja tervenemine. Taastumine mõne haiguse puhul ongi rahu sõlmimine sellega ja nende toimetulekuviiside leidmine, mis aitaksid ka edaspidi ennetada, leevendada, elada selle häirega. Praegu käin ujumistrennis, jõusaalis ja rühmatundides, sõidan rattaga ja teen pikki metsakõnde. Olen ülimalt tänulik spetsialistidele, kes minuga tegelesid, sõpradele, kes mind toetasid, ja elule väärt õppetunni eest!

Läbitud koolitused/kursused/loengud:

2024 Grupiprotsessid, grupijuhtimine ja mentorlus, N. Haamer, Usuteaduste Instituut

2024 Enesekehtestamise praktikum, Loov Ruum Koolitused

2023 Kursused Süü ja Viha, Loov Ruum Koolitused

2023 Projektipõhine rahastamine ja projektitöö, Tartu Ülikool

2022 Sissejuhatus psühholoogiasse; TÜ veebikursus

2021 Motiveeriva intervjueerimise baaskursus

2020/2021 Kogemusnõustaja baaskoolitus, Loov Ruum Koolitused

2021 Vaagnapõhjalihaste treeningu 8 pooltundi/praktiline kursus, joogastuudio Studio 108

2021 Veebipõhine teadveloleku kursus Tara Brach Transforming Suffering with RAIN, tarabrach.com

2021 Mindfulness Daily with Tara Brach and Jack Kornfield, tarabrach.com

2020 Sissejuhatus mindfulnessi, Vaikuseminutid

2020 Diastaasi õpituba, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool

2020 Somaatika meetodi õpituba, Põlistarkuste ja Rahvaravi Kool

2010-2012 Pilatese treeneri koolitus, matikursus F-L2, seadmekoolitus F (baaskursus), Corpus Pilates Studios

2011-2019 Hulgaliselt tervisealaseid täiendkoolitusi, alljärgnevalt väike valik:

2012 Anatoomia- ja füsioloogiaalane täiendõpe, A. Krautmani Terviseakadeemia

2012 TRE baaskursus, Algallika Keskus

2012 Füsioterapeutide seminar alaseljavalude teemal; Füsioteraapiakliinik

2014 Vaagnapõhjalihaste anatoomia, juhendaja füsioterapeut Anu Toonverk

2014 Füsioteraapiaalane seminar-praktikum õlaliiges, Füsioteraapiakliinik

2017 Teadveloleku kursus, Vaikuseminutid

2018 Alaseljavaevuste multidistsiplinaarne käsitlus, Füsioteraapiakliinik

2018 Alaseljavaevuste multidistsiplinaarne käsitlus, Füsioteraapiakliinik

2018 Alaseljavaevuste multidistsiplinaarne käsitlus, Füsioteraapiakliinik

2019 Ajutreeningu kursus, Tallinna Õpetajate Maja

Kogemustnõustaja tunnistus
Kogemusnõustajate Koda logo

Kogemusnõustajate Koja liige

Töötukassa koostööpartner

Kontakt

Keha Ja Meele Tasakaal OÜ,
registrikood 12060771